8.07.2017

Przetwory na zimę część druga.


Ostatnio pisałam jak zrobić ogórki konserwowe a dziś coś o naszych dobrych, poczciwych ogórkach kiszonych. Kto ich nie lubi a kto nie wie, że kiszonki są mega zdrowe. Chyba wszyscy.

Na początek kilka rad.
Ogórki muszą być jędrne, zdrowe i bez przebarwień. 
Do kiszenia mozna uzyć nie tylko liści czarnej porzeczki ale także chrzanu, malin, wiśni lub dębu albo wymieszać i zobaczyć jak smakuje taki miks.
Nie każdy lubi ogorki z liścmi dębu- mogą być nieco gorzkie.
Sól musi być kamienna i niejodowana
Pamietać nalezy o ciasnym ułożeniu ogórków w słoiku i zalaniu ich całych
Oczywiście ze słoików po zakręceniu może lać się woda. To normalne. Zachodzi proces kiszenia, który mozna przerwać krótką pasteryzacją. Po kilku dniach słoiki powinny się zassać i wtedy można je spokojnie odnieść do piwniczki.

Przepis,który wam przedstawiam pochodzi z bloga pyza gotuje a ja zamiast liści ebu użyłam tylko wiśni.
Składniki: (na 8 słoików twist o poj. 0,8 - 1l) -

  • ok. 3 kg ogórków gruntowych
  • ok. 3 l wody
  • 6 płaskich łyżek soli kamiennej niejodowanej (zasada jest taka - na 1 litr wody 2 płaskie łyżki soli)
  • 2 duże główki czosnku albo 4 mniejsze
  • wiązka łodyg kopru razem z baldaszkami nasion i listkami
  • kawałek korzenia chrzanu ok. 10 cm
  • 4 liście chrzanu
  • kilkanaście zielonych liści dębu

Sposób przygotowania: 
Słoiki należy dokładnie umyć i wyparzyć, nakrętki też.
Ogórki trzeba dokładnie umyć w zimnej wodzie lub namoczyć. Myjemy też koper, liście chrzanu i dębu lub inne, którepreferujemy. Czosnek dzielimy za ząbki, ale nie musimy ich obierać - aromat jest też w łupince. Chrzan obieramy i strugamy na wiórki, ja to robię obieraczką do jarzyn. 

Na dno każdego słoika kładziemy po dwa ząbki czosnku, kilka wiórków chrzanu, 2 liście dębu, pół liścia chrzanu i pociętą na kilkucentymetrowe kawałki łodygę kopru. Wkładamy pionowo, ciasno, jeden obok drugiego, ogórki; najmniejsze można położyć poziomo na wierzchu. Na ogórki jeszcze po dwa ząbki czosnku, kilka wiórków chrzanu i łodyga kopru. Wodę należy zagotować, rozpuścić w niej sól i tak przygotowanym wrzątkiem zalać zawartość słoików, zakręcić i postawić do góry dnem - najlepiej na jakiejś tacy - i przykryć ściereczką bo nie potrzebują światła. Po ostygnięciu odwracamy je. Tak przygotowane słoje muszą postać przynajmniej 2-5 dni w temperaturze pokojowej aby "ruszyły" i po tym czasie są tzw. małosolne. Jeśli ktoś lubi, można już je jeść. 
Kaśku



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz